TÜRKİYE YÜZ YILINDA ELAZIĞ’IN KALKINMASI ( II ) PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ

Elazığ’da kalkınma arzularının yüksek sesle konuşulduğu bu günlerde, kalkınmamız için nelerin yapılması gerektiği hususunda ki düşüncelerimi Elazığ kamuoyuna açıklamak arzusundayım. Burada amacım sadece ‘’karınca-kararınca’’ faydalı olabilmektir. Kimseleri eleştirmek değildir…
22. Haziran 2023 tarihli makalemizde PROBLEMLER başlığı altında “ kalkınmamızın önündeki engelleri “ açıklamaya çalışmıştım.


Bu engeller başlıklar halinde şunlardı ; 


1. Elazığ ile ilgili veriler güncel verilerin yeterli olmadığı,
2. Önceki dönem milletvekillerimiz, Belediye, Ticaret ve Meslek STK’larımız ve özel sektörlerimiz tarafından 2071 yılına kadar hedef ve stratejilerinin belirlenmediği,
3. Bu iki temel eksikliğin sonuçlarının neler olduğu ?
4. Bu hedef ve stratejileri mutlaka çok ciddi araştırmalarla belirlememiz hayati önem taşıdığı,


Bu yazımda ise; Kalkınmamızın önündeki engelleri nasıl aşabiliriz, ve problemlerimizi nasıl çözebiliriz? Sorusunun cevaplarını yukarıdaki maddelerle bağlantılı olarak çalışacağım.
Şehrimizin kamu kuruluşları, STK’ları ve özel sektörleri Devletin yaptığı/yapacağı araştırmaları inceleyerek yıllara sari olarak, ürün çeşitlerine göre; Üretim - İhracat - İstihdam hedeflerimizi belirlemesi ve bu hedeflere ulaşabilmek için Stratejilerini belirlemesi ve yerel planlama yapması önem taşımaktadır.
Bunun için; Devletimizin 2071 ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine uygun hedefler belirleyerek  ‘’ Elazığ’ın 2071 Vizyonu, hedefleri ve stratejilerini  ’’ belirlememiz ve bu hedeflere uygun kalkınma planları hazırlanarak ilgili devlet kuruluşları tarafından resmileşmesini sağlamamız gerekmektedir.
Öncelikle; Hedef ve Stratejilerimizi belirleyebilmemiz ve yerel planlama yapabilmemiz için mevcut kaynaklarımızın (sermaye-insan-bilgi-teknoloji-hammadde vs.) güncel veri ve analizlerine ihtiyacımız olacaktır.


Bu bilgileri elde edebilmemiz için aşağıda yazılı araştırmaların yapılması ve araştırmalardan elde edeceğimiz gereken veriler şunlardır :
1. Kobi yapısal analizleri yapılarak firmalarımızın ; Sermaye, insan kaynakları, bilgi  ve tecrübeleri, teknoloji, hammadde, üretim,  ihracat ve gelişme kapasitelerinin ölçülmesi.
2. İş gücü piyasası analizleri yapılarak, sektörlerin işgücü ihtiyaçlarının ve niteliklerinin belirlenmesi.
3. Belirlenen İşgücü ihtiyaçlarına göre, çalışanların eğitim ihtiyaç analizlerinin yapılması.
4. Sanayi envanterimiz çıkartılmalı ve alternatif ürünlerin üretim imkanlarının belirlenmesi.
5. Kullanılan kaynaklar ve atıl kaynaklarımızın envanterinin hazırlanması.
6. Bölge illeri ile sektörel SWOT analizleri ve mukayeseli üstünlükler araştırmalarının  yapılması.
7. Sosyal ve Kültürel araştırmalar yapılarak, kalkınmamıza olan etkilerinin belirlenmesi.
8. Tarım-Sanayi-Turizm üretim potansiyelimiz ve alternatif ürünlerin üretim imkanlarının belirlenmesi.
9. Ana ve Tali sektörler araştırması yapılması,
10. Üretim-İstihdam-İhracat–Pazar hedeflerinin belirlenmesi,
11. Hedeflere erişim planlarının yapılması,


Bu araştırmalardan elde edilen güncel veriler ışığında Kamu kuruluşları, İl ve İlçe Belediyeleri, Ticaret Odası ve Borsa, Özel sektör ve şahıslar tarafından yapılması gerekenler şunlardır :
1. Temel veriler ve parametreler esas alınarak ÜRÜN ve SEKTÖR lere göre kısa-orta-uzun vadeli Üretim - İhracat - İstihdam hedeflerimiz belirlenmelidir.
2. Belirlenen hedeflere göre ve bu hedeflere ulaşabilmek için yerel Stratejik planlama ve stratejik yönetim planlaması yapılmadır.
3. Bölgesel ve kurumsal planlama, gelişme stratejisi ve projelendirme çalışmalarına başlamaları gerekir.
4. Planlarımıza uygun bir şekilde FİNANS temin modelleri geliştirmemiz gereklidir.
5. Mevcut kaynaklarımıza uygun potansiyel gelişme alanları ve öncü sektörleri belirlememiz gerekmektedir.
6. Devletin yaptığı araştırmalardan uygulanabilir sonuçlar çıkarmalı ve raporlarının hazırlayıp devletin önüne koyarak kaynak istemelidir.
7. Özel Sektör kendi planlarını yapmalıdır.


Gelecek yazımda kalkınmamızın önündeki engelleri aşabilmemiz için “ Toplum olarak yapmamız gerekenler “ konusunu işleyeceğim, İnşallah …


                                                                                                         M. Vehbi Nazırlı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Vehbi NAZIRLI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Atoom Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Atoom Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Atoom Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Atoom Medya değil haberi geçen ajanstır.