TÜRKİYE YÜZ YILINDA ELAZIĞ’IN KALKINMASI ( I ) PROBLEMLERİMİZ

2013 yılında Elazığ ile ilgili değişik kurum ve kuruluşlar tarafından yayımlanan yirmiden fazla araştırmaları inceleyerek hazırladığım yazılı metinleri Elazığ kamuoyu ile paylaşmıştım. Güncelliğini koruyan bu çalışmamı günümüze uyarlayarak Elazığ kamuoyunun takdirine sunuyorum.

Öncelikle Elazığ’la ilgili durum tespiti yapalım. Şehirlerin gelişmişlik sıralamasında Elazığ ;
1945 yılında 8. sırada idi…
2005 yılında 33.sırada…
2010 yılında 36.sırada…
2013 yılında 39.sıradayız…
2017 yılında 42. sıradayız..

Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan “ Sosyal-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmalarına “ göre Elazığ 4. Kademe gelişmişlik düzeyindeki iller arasında 42. Sırada yer almaktadır.

Yaptığım araştırmalar sonucunda Ekonomik ve Sosyal olarak Elazığ’ın 73 yıldır sürekli gerilemesinin temel nedenleri şunlardır :

I. Elazığ ile ilgili veriler güncel veriler yeterli değildir :

Sermaye-insan kaynağı-bilgi-teknoloji-hammadde- Kalkınmışlık seviyesi - gelir seviyesi– ihracat– tarım– sanayileşme- ulaşım- sosyal – kültür vs. hakkında yapılan en önemli iki araştırma 1989 ve 2001 yıllarında yapılmıştır. ancak bu iki çalışma Elazığ’ın ilgili kuruluşları tarafından iyi analiz edilmemiş ve yeterince faydalanılamamıştır..

Yapılan diğer araştırmalar bu iki araştırmadan biri-bir kopyalanmak suretiyle yayımlanmıştır.

2017 yılına kadar başka bir çalışma yapılmamıştır.

Bu yazıyı okuyanlardan, “ bu araştırmaları devlet yapmıştır veya yapmalıdır “ diye düşünenler olabilir. Elbette bu araştırmaları Devletin yapması gerekir.

Kalkınma Ajansları kurulduktan sonra bölgesel olarak TRB araştırmaları yapmaktadır. Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında Türkiye genelinde yapılan “ Sosyal-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmalarına “ göre Elazığ 42. Sırada yer alabilmiştir.

Hükümetimiz Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerini belirlemiştir. Türkiye bütün olarak yıllık olarak yaklaşık yüzde 4-5 civarında büyüdüğü halde, Elazığ olarak neden sürekli geriliyoruz ?

Çünkü her şeyi devletten bekliyoruz, günlük düşünüyoruz ve günlük politikalar yapmak kolayımıza geliyor, kolay kazancın, kolay yollarla rant elde etmenin cazibesine kapılmış gidiyoruz.

Devletin yaptığı araştırmalardan uygulanabilir sonuçlar çıkarmalıyız. Bunu Devlet’ten bekleyemeyiz… Uygulanabilir sonuçlar çıkarma çalışmalarını Belediye, Ticari ve Mesleki kuruluşlarımız tarafından yapılarak, taleplerimizi hazırlayıp devletin önüne koymalıyız ve kaynak istemeliyiz. Devlet’ten ne isteyeceğimizi belirlemeden, Kamu kaynaklarından Elazığ olarak yeterince istifade edemeyiz.


II. Elazığ ile ilgili veriler güncel olmadığından Milletvekillerimiz, Belediye, Ticaret ve Meslek STK ve özel sektörlerimiz 2071 yılına kadar hedef ve stratejilerini “ belirleyememişlerdir.

Soruyorum, AK parti 21 yıldır iktidar, Elazığ’dan her dönemde milletvekillerimiz vardı. Belediye Başkanlarımızı AK Parti’den seçtik. Acaba geçen dönemlerde görev yapan Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımızın Devletin yaptığı araştırmalardan, uygulanabilir sonuçlar çıkardı ?

III. Bu iki temel eksikliğin sonuçları şunlar olmuştur.

A. Yetişmiş insanlarla birlikte sermaye Elazığ’ı terk etmiştir.
B. Civar illerden işsiz ve sermayesizler Elazığ’a gelerek, ciddi bir nüfus yoğunluğuna ulaştılar. Tersine göç halen devam etmektedir.
C. Elazığ ekonomisi maaş ve ücretlerle yürütülmeye mecbur bırakılmıştır.
D. Sanayi-ticaret-üretim ve girişimcilik ruhu gelişmemiştir.
E. Kolektif işbirliği ruhu, ortaklık kültürü ve proje ortaklığı anlayışı gelişmemiştir.
F. Elazığ dışından sermaye ve bilgi transferi yapılamamıştır.
G. Mevcut kaynaklara uygun potansiyel gelişme alanları ve öncü sektörler belirlenmemiştir.
H. Bu belirsizliklerin doğal sonucu olarak hedeflerimiz belirlenmemiş, kısa-orta ve uzun vadeli PLANLAMA yapılamamıştır.
İ. Bu nedenlerden dolayı FİNANS temin modelleri geliştirmek imkânsız hale gelmiştir.
J. Böylece kısır döngü içine düşülmüş ve Elazığ gerilemiş ve azalan kaynakların kavgası yapılmıştır.

IV. Bu hedef ve stratejileri mutlaka çok ciddi araştırmalarla belirlememiz hayati önem taşımaktadır.

Bunun için; Devletimizin 2071 ve Türkiye Yüzyılı hedeflerine uygun hedefler belirleyerek ‘’ Elazığ’ın 2071 Vizyonu ve hedeflerini ’’ belirlememiz ve bu hedeflere uygun kalkınma planları hazırlanarak ilgili devlet kuruluşları tarafından resmileştirilmesi sağlanmalıdır.

Şehrimizin kurum ve kuruluşları ile özel sektörü Devletin yaptığı araştırma ve planları inceleyerek yıllara sari olarak sektör ve ürün çeşitlerine göre Üretim - İhracat - İstihdam hedeflerimiz belirlenmeli ve bu hedeflere ulaşabilmek için yerel planlama yapması gerekmektedir.

Elazığ’a Mutlaka ‘’Sermaye ve beyin transferi’’ yapmamız gerekiyor. Bu ikisi birlikte olur. Sen para ver akıl verme, akıl bede var diyemeyiz. Böyle dediğimiz için olmuyor. Çünkü iyi yetişmiş beyinler ‘’sermaye transferi’’ yapabilirler.

Elazığ’ın problemi işsizlik gibi görünür. Ama yatırımın olmadığı, işin olmadığı yerde işsizliğin olması çok normaldir. Yatırım ve İhracatı geliştirmek gerekir ki istihdam olsun, İŞSİZLİK azalsın.

Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde Elazığ ; mevcut potansiyeline uygun planlama yapabilir ve projeler geliştirebilirse, özel sektörün yapmak istediği yatırımları Stratejik planlara göre koordine edebilirse ; beyin ve sermaye göçü tersine döner ve Elazığ 1. dereceli CAZİBE MERKEZİ olur, KALKINMA LİGİNDE TUR atlarız.

Gelecek yazımda kalkınmamızın önündeki engelleri nasıl aşabileceğimizi ve problemlerimizi nasıl çözebileceğimizin üzerinde duracağım. İnşallah…

M. Vehbi Nazırlı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Vehbi NAZIRLI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Atoom Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Atoom Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Atoom Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Atoom Medya değil haberi geçen ajanstır.