YKS Sınavı Öncesi Adaylara Uyarılar!

ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Ali Ölçücü Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS) öncesi, sınava girecek adaylara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

* NÜFUS İL VE SINAV YAPILAN İLÇE MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

YKS sınavına girecek adayların, Sınav Giriş Belgeleri, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi veya süresi geçerli pasaport gibi) sınav kılavuzunda belirtilen geçerli kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları ve ayrıca sınava getirilmesi yasak olan araç-gereçleri yanlarına almamaları konusunda adaylara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Ali Ölçücü; “ 2023 yılında İlimizde YKS’ye toplam 418 binada 107.451 aday girecektir. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra;  öğleden sonraki oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır. Adayların sınava girerken yanlarında; sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, fotoğraflı T.C. kimlik kartı, geçerlilik süresi dolmamış pasaport, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı, Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı, T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri  Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olan “fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu” veya “fotoğraflı, barkodlu-karekodlu” Geçici Kimlik Belgesi de sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir. Bunların dışında; Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları, öğrenci kimlik kartı vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Nüfus cüzdanlarını kaybeden adaylar için, Cumartesi günü saat 07.00-10.00 arası, Pazar günü saat 07.00-15.30 Nüfus İl ve sınav yapılan İlçe Müdürlükleri açık olacaktır.”

* SINAVA GİRECEK TÜM ADAYLARA BAŞARILAR DİLERİM

“Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adaylar, sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç vb. getirmemelidirler. Adayların sınavda kullanacakları gereçler; kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Adayların sınavdan önce sınav giriş yerlerini önceden mutlaka gidip görmeleri, adayların yararına olacaktır.

Adayların sınava sadece bir refakatçı ile birlikte gelmeleri ve aday yakınlarının sınavın başlaması ile birlikte sınav binalarının ve okul bahçelerini, sınav bitimine kadar mutlaka boşaltmaları ve bina çevresinde gürültü yapmamaları önemle rica olunur. Sınava girecek tüm adaylara başarılar dilerim.”dedi.

15 Haz 2023 - 15:47 Elaziğ- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Atoom Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Atoom Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Atoom Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Atoom Medya değil haberi geçen ajanstır.