Milletvekili Erol, Elazığ'ın Sorunlarını Meclise Taşıdı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol bugün mecliste söz alarak Elazığ sorunlarına değindi.

Parlamentoda Elazığ Milletvekili olarak ilk defa söz alan Milletvekili Erol, başta PKK ve FETÖ terör örgütüne karşı dik duruşunun, söylemlerinin ve davranışlarının aynen devam edeceğini söyledi.

26'ncı dönemde Tunceli Milletvekili olduğunu ve kürsüde çok konuşmalar yaptığını belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “27'nci Dönem Elazığ milletvekilliğimizde de aynı duyarlılıkla, aynı sorumlulukla konuşmalara devam edeceğiz. Tunceli Milletvekilliğim döneminde olduğu gibi önceliğim, devletin varlığı, milletin bölünmez bütünlüğü, vatanın birliği ve korunmasıyla ilgili duyarlılığım aynen devam edecektir. Başta PKK ve FETÖ terör örgütüne karşı dik duruşumuz, söylememiz ve davranışımız aynen devam edecektir. Hem kentim Elazığ'ın hem Türkiye'nin manevi ve millî duygularına sahip çıkarak siyaset yapma anlayışımız aynen devam edecektir. Siyasette ırklara göre değil, din ayrımcılığına göre değil, etnik kimlik ayrımcılığına göre değil, siyasette evrensel değerler üzerinden bütün ülkemizde yaşayan tüm yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık hakkına sahip çıkarak siyaset yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“Elazığ inanılmaz kültür ve turizm potansiyeline sahip”

Uzun süreden beri, Elazığ milletvekilinin ilk defa sorunlarını gündeme getirdiği bir konuşma talebinde bulunduğunu ifade eden Milletvekili Erol, “Elazığ, aslında, Doğu Anadolu'da Kuzey ve Güneyi, Batı ile Doğuyu birbirine bağlayan bir geçiş noktasıdır. Kendine göre gelenekleri, milli duygular, kültürü olan ve bölgede geçmişte "Elazığ" denildiği zaman "Doğunun Paris'i" diye adlandırılan bir kentti. Ama gelgelelim ki Elazığ'da üniversitemiz var. Bu üniversitemiz Türkiye ortalamasında 25'inci sırada olmasına rağmen, Elazığ bir üniversite kenti değil. Elazığ inanılmaz bir kültür ve turizm potansiyeline sahip. Harput gibi, Hazarbaba gibi turizm potansiyeli olacak birçok verisi olduğu halde Elazığ bir turizm kenti de değil” diye konuştu.

Elazığ'da organize sanayi bölgesini olduğuna değinen Erol, “Özellikle Elazığ vişne mermeri Türkiye'nin ve dünyanın en kıymetli mermeri olmasına rağmen, Elazığ bir sanayi bölgesi de değil. Ovalarımız var. Belki de Türkiye'nin en ayrıcalıklı kentlerinden birisi, üç tarafı sularla çevrili yarımada konumunda ama su ile ovaları birleştiremediğimiz için Elazığ bir tarım kenti de değil. Elazığ'da yaşanan bu sorunların çözümüyle ilgili tabii ki ortak aklın geliştirilmesi, çözümlerle ilgili gerekli girişimlerde bulunmak, Meclis kürsüsünde gündeme getirmek bizim asli görevlerimizden birisi. Elazığ'da şehir hastanesi yapıldı, mevcut hastaneler kapatıldı ve o bölgede sağlık sektöründe inanılmaz şekilde yaşanan sıkıntılar, sorunlar ve o bölgede yaşayan insanların ticari işletmelerinin kapatılmasından kaynaklı sosyal sorunlar büyümeye başladı. Elinizi attığınız zaman, her anlamda sorunlarla karşı karşıya gelen bir kentle karşı karşıyayız ama bu sorunların çözümü var mı? Var” şeklinde konuştu.

“Elazığ her zaman ikinci planda kalmıştır”

Geçmişte Elazığ her dönemde AK Partiye inanılmaz destek verdiğini vurgulayan Erol, “Bütün milletvekilleri AK Parti’den seçilmiştir. Belediye başkanı AK Parti’den seçilmiştir ama çevre iller ile Elazığ'ı değerlendirdiğiniz zaman, Elazığ her zaman ikinci planda kalmıştır. Çevre illerden Malatya, Bingöl ve Erzincan, Diyarbakır, Maraş ve Antep'e bakanlıklar verilmiştir. Ama Elazığ'a hiçbir dönem bakanlık verilmemiştir. Ama şimdi Elazığ'ın kırk bir yıl aradan sonra Cumhuriyet Halk Partisinden seçilen bir milletvekili olarak, siyasette farklı konularda ayrışmak yerine ortak değerlerde buluşarak kentin sorunlarına çözüm arayan bir anlayışla bu sorunların çözümüyle ilgili siyasi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. İlçelerimiz kendi kaderine terk edilmiş. Özellikle Elazığ'da 3 tane bakır maden işletmesi var. Daha doğrusu yer altı kaynağı zenginliği açısından 3 tane maden ocağımız var. Bunlar Ferrokrom, ETİ KROM ve Maden Bakır İşletmesidir. Bunlar özelleştirilmiş ve bunların bulunduğu ilçeler, beldeler tamamen terk edilmiş bir hale getirilmiş” ifadelerini kullandı.

#

29 Kas 2018 - 19:18 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Atoom Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Atoom Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Atoom Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Atoom Medya değil haberi geçen ajanstır.