Reklam
Bugun...
KARA CUMA (BLACK FRİDAY) DALGASI


Talha Kayalı
talhakayali@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 26-11-2017 19:18

Gelin;  bu yazıda, kapitalist düzenin “ Kara Cuma “sını masaya yatıralım.

E - ticaretin içerisinde olan ve cuma günü bu olayın yankılanmalarını bizzat hisseden birisi olarak, sizlere mevzuyu kısaca özetleyip kafaları kurcalayan noktalara değineyim.

İlk olarak 1961 yılında, Amerika’da başlayan bu furya, günümüzde tüm dünyada kendisine yer bulmuş ve alışveriş çılgınlarının ilgi odağı olmuştur.

Amerika ve Kanada’da, hasata ve geçmiş yılın tüm nimetlerine şükür için kutlanan bir bayram olan Şükran Gününden (Thanksgiving Day) sonraki ilk Cuma, Kara Cuma olarak isimlendirilir.

Kapitalist düzenin bu gününde,  indirim yüzdeleri çok cömert olarak vitrinleri süsler  ve “alışveriş yapmazsanız çok şey kaybedersiniz “ psikolojisi ile halk fiziksel ve sanal mağazalara çekilir.

Kampanyanın başladığı yıl vatandaşlar, hınca hınç dolan Alışveriş Merkezlerinde izdihamdan birbirlerini ezdikleri için Cuma’ya “kara” sıfatını da eklemişler.

Yukarıda belirttiğim gibi,  Amerika kıtasını çoktan aşan bu olay, tüm dünyada ve ülkemizde vatandaşların ilgi odağı.

Esas ince ayrım şu;  Türkiye’deki büyük –  küçük ölçekli alışveriş patronları,  başkalarının inanışlarına göre şekillendirdikleri bayramın devamındaki bir olayı, neden Müslüman türk halkına olduğu gibi dayatıyor ki?

 İlla indirim dalgasına katılacaksan, adını da bire bir kullanmak zorunda mısın?

Müslüman mahallesinde salyangoz satmak değil de nedir bu?

Biz Müslümanların Cuma’ya verdiği değeri bilmiyorlar mı, yoksa biliyorlar da ortada kasti bir durum mu var?

İnanışımızda Cuma gününün,  haftanın diğer günlerine göre çok ayrı bir yeri olup, bu gün müminlerin bayram günüdür. Bu günün karası olmaz.

Halkımız bunu yemez, kara kampanya tutmaz.

Nitekim tutmadı. Kirli mevzuyu, necip Türk milleti sindiremedi.

AVM’lerde “ Kara Cuma Kampanyası “ afişleri olan mağazaları demokratik haklarını kullanarak protesto eden vatandaşların videosu yaklaşık 4 Milyon kez izlendi, onbinlerce paylaşım aldı.

Avrupanın en büyük elektronik eşya üretim şirketlerinden biri  olan VESTEL, onların Kara Cuma’sı varsa, bizim de Hayırlı Cuma’mız var sloganı ile indirime gidip kampanyalar düzenledi. Doğal olarak vatandaşın gönlünde taht kurdu.

 Mağazalarında “Kara Pazar” kampanyası başlatan onlarca işyeri sahibi, Hristiyanların furyasına aynı şekilde cevap verdi. “ İlla bir gün Kara olacaksa, o gün Hristiyanların önemli günü, Pazardır. Artık indirimleri Pazar günü daha da arttırarak “ Kara Pazar “ sloganı ile vatandaşın hizmetinde olacağız dendi.”

Kimilerine göre gereksiz olabilir ancak bu olay, bilinçli olarak yapılmış,  toplumun temel dini ve ahlaki yapısını sarsmaya yönelik başlatılan bir çalışmadır. Her Müslüman Türk vatandaşına düşen, gerekli tepkiyi koymak ve “Kara Cuma Kampanyaları” yapan firmalardan alışveriş yapmamaktır.

Selam ve dua ile, kalın sağlıcakla. Bu yazı 2883 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Elazığ Belediye Seçimlerinde Oyunuzu Kime Vereceksiniz ?


YUKARI