Reklam
Bugun...
Dijital Dönüşüm ve Yansımaları


Talha Kayalı
talhakayali@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 03-07-2018 20:22

Bu yazıda bilişimin medya üzerindeki etkilerini, yansımalarını irdeleyelim.

Dijital dönüşüm: Ticari yada kamusal oluşumların  teknoloji çağına ayak uydurmaları için bilişimi tüm süreçlerinde aktif bir biçimde kullanmaları demektir.

Yaşanan dönüşüme ayak uydurabilme ise, ayakta kalmanın temel şartı olmuş durumda.

Dönüşüm, iş gücünü azaltıp hızı ve kaliteyi oluştururken, bazı iş sahalarını yok edip, yeni yeni birçok faaliyet alanını da beraberinde getirmekte.

Son beş yılda ülke genelinde internet erişiminin % 99’u aştığı, hayatın tamamında internetin ve mobil dünyanın var olduğu düşünüldüğünde geleneksel modeller ile hizmette bulunmanın oldukça güç hale geldiği görülüyor.

Bu günlerdeki popüler örneklerinden biri ise HaberTürk Gazetesi…

Gazete pes ettiğini ve 5 Temmuz Cuma gününden itibaren kâğıt gazete basımı faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

 Yaptıkları açıklamada  “internet ve mobil dünyaya klasik yöntemler ile rekabet edemediklerini, tirajların düzenli olarak düştüğünü, ticari olarak günden güne zarar ettiklerini” vurguladılar.

  Sosyal medya, mobil uygulamalar ve internet sayesinde “hızlı ve kolay”  bir biçimde,  dilediği habere anında ulaşan bir toplumda, yazılı basının günümüzde hala ayakta duruyor olması da ayrı bir araştırma konusu olmalı. (En büyük nedenlerinden biri, Basın İlan Kurumu’nun ilanlar ile ülke genelindeki basın kuruluşlarını desteklemeleridir.)

Batı ülkeleri bu durumu bizden birkaç yıl önce yaşadı ve The New York Times, Wall Street Journal, The Independent gibi dünyanın önde gelen gazeteleri başta olmak üzere yüzlerce gazete; kimi aylar, kimi ise yıllar önce kağıt gazete basımını durdurdu. Sadece internet sayfalarından ve mobil platformlarından okuyucularına hizmet sunmaya başladı.

 Artık Batı’daki çoğu medya kuruluşunun dijital platformlarından gelen reklam gelirleri yazılı versiyonundan daha fazla.

Ülkemizde 2015 yılında kâğıt gazete tiraj rakamı 5 Milyon iken, son üç yılda 2 milyon düşüş yaşandı ve günümüzde ortalama 3 Milyon adet gazete basılmakta. Düşüş aydan aya süreklilik göstererek devam ediyor. Bu rakamın ciddi bir bölümünü ise benzinlik, süpermarket ve kamu kurumlarında promosyon olarak dağıtılan gazeteler oluşturuyor.

Görünen o ki diğer gazeteler de internet çağına daha fazla direnemeyerek tüm enerjilerini teknoloji platformlarına ayıracaklar.

Naçizane fikirlerimi beyan edecek olursam, yapılması gereken gerek yerelde gerekse ulusal ölçekte “Dijital Dönüşüm” kavramına önem göstermektir.  Konumuz basın  ve medya olsa da  sanayide, ticarette, kültürde, sanatta, kısacası yaşamın her alanında bilişim ve interneti aktif kullanarak gerçekleşen değişime ayak uydurmaktır.

Gücü dünya devlerini yıldıracak kadar büyük olan ve hızla büyümeye devam eden “teknolojik medya” akımına ayak uydurma sürecinde,  hem özel müteşebbislere hem de devlet kurumlarına ciddi görevler düşmekte.

  Bölücü ve toplumun temel ilkelerine aykırı olmayan  tüm dijital basın, oluru ölçüsünde maddi manevi desteklenmelidir. Geçiş için direnen medya oluşumlarına ise hem kendi  hem de toplum faydası için yaptırımlar getirilmelidir.

Güçlü toplum için güçlü medya şartı ancak bu şekilde tesis edilebilir.Bu yazı 29070 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI