Bugun...
SEYİT BATTAL GAZİ KİMDİR


SABRİ AĞAOĞLU
sagaoglu@mynet.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2015 14:06

          Adı dilden dile, ünü kuşaktan kuşağa yayılan Seyit Battal Gazi , Malatya Serdarı Hüseyin Gazi’nin oğludur. Annesi Saide  Hatun Peygamber  soyundan olduğu söylenmektedir. Seyit Battal Gazi 690  yılında  Malatya  İlinde  doğduğu bilinmektedir. Seyit Battal Gazi’nin  asıl adı Abdullah’tır.  8. Yüz yılda  yaşadığı tahmin edilmektedir.  Emeviler’in  Anadolu’nun  doğusunu fethetmeleriyle  Anadolu’ ya  yerleşmiş  olan bir Arap ailenin oğludur. Doğduğu  ve yaşadığı  ev halen yerinde olup, koruma  altında tutulmaktadır. Doğduğu  ev uzun  yıllar halka yemek dağıtılmak  üzere hayrat evi olarak  kullanılmıştır. Seyit Battal Gazi ‘nin babası Hüseyin Gazi,  Malatya Sultanlığına bağlı  orduda  üst rütbeli  bir komutan olarak görev yaptığı  rivayet edilmektedir. Hüseyin  Gazi,  Bizanslara karşı yapmış olduğu bir savaşta şehit olduğu bilinmektedir. Seyit Battal Gazi ‘de babası gibi Anadolu’da Bizanslara karşı yapılan bir çok savaşa katılmıştır. İslam  Ordusunun 715 yılında İstanbul’u almak  için  Bizanslarla yapılan savaşa katılmış  olan Seyit  Battal  Gazi, o zaman  25 yaşlarında olduğu  söylenmektedir. Oldukça  önemli başarılar elde etmiş  ünlü bir komutandır. Seyit Battal Gazi’nin dünyaya geleceğini, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e ( s.a.v)  ölümünden önce Cebrail Aleyhisselam  tarafından haberdar edildiği rivayet  edilmektedir. Peygamber Efendimizin yakın akrabalarından  olan Abdulvehap Gazi, Aşkar  Divzade  isimli  atı  100  yıla yakın bir süre mağarada saklamış  ve  emaneti Seyit Battal Gazi’ye  teslim etmiştir. Seyit Battal Gazi,  İmam Hüseyin ve Hz. Ali’ nın  soyundan olması  dolayısıyla  soyu Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e  (s.a.v  ) dayanır.  Seyit Battal Gazi ; cesur yiğit ve kahraman olduğu kadar, Evliya  karakteriyle de  Anadolu insanları üzerinde oldukça etkili olmuştur. 13 yaşında iken İslami  bilimler dalında  iyi bir eğitim almıştır.  Ata binmede ve kılıç  kullanmada  oldukça yeteneklidir. İslamiyetin  yayılmasında  oldukça  etkili  olmuştur. Yüce Allah  ona doğa üstü  bir güç ve kuvvet  vermiştir. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde  ondan bahsetmektedir. Seyit  Battal Gazi  ile ilgili  hikayeler, destanlar  ve  kahramanlık  türküleri  söylene  söylene  günümüze  kadar gelmiştir.  Seyit  Battal  Gazi, Bizanslarla yapmış olduğu bir savaşta, Bizans  Komutanını, kardeşini ve  çok sayıda  etkili kişileri  öldürerek  babasının intikamını almıştır.  Seyit Battal  Gazi  740 yılında yine Bizanslarla  yaptığı bir savaşta  aldığı ağır yara sonucunda  şehit olduğu söylenmektedir. Mezarının  yeri  konusunda  farklı  yerler ve farklı görüşler  ileri sürülmektedir.

Seyit Battal Gazi’nin  Mezarı  Manisa, Sivas, Tokat,   Eskişehir’in  Seyit Gazi İlçesi’nde,  Malatya’nın  Battal Gazi  İlçesi’nde, Amasya’nın  Merzifon İlçesi’ nde, Karakoçan İlçesi’ne  bağlı Yüzev Köyünde ve buna benzer değişik yerlerde  olduğu  söylenmekte ve inanılmaktadır. Soyu  on iki  İmama  dayandığından  dolayı  Seyyidilik  ünvanını almaktadır. Seyit Battal Gazi’nin  torunları Eskişehir ve Amasya  İllerinde yaşadıkları söylenmektedir. Eskişehir’in Seyit Gazi İlçesi’nde  ve Amasya’nın Merzifon İlçesi’ne bağlı  Sarı Köyde Seyit Battal Gazi’ye ait ocaklar ve büyük külliyeler bulunmaktadır. Bu ocaklarda  yetişen  pirler ve dedeler bu unvanları  yaşatmaktadırlar. Onların  soylarını, fikirlerini ve Pirlik haklarını dedeler burada devam ettirmektedirler.  Seyit Battal Gazi’nin  atının adı  AŞKAR  DİVZADE’ dir.  Bu atın  gökten  inildiğine  veya Kabe topraklarından  yaratıldığına inanılır. Hz. Adem, Peygamber Efendimiz  Hz. Muhammed (s.a.v.) Hz. Ali  ve  Hz. Hamza   gibi yiğitler bu at  sayesinde büyük zaferler kazandıklarına   inanılır. 

Bu ölümsüz  at   Seyit Battal Gazi’ yi  bir çok beladan ve felaketten kurtardığı rivayet edilmektedir. Manevi şahsiyeti yüksek olan bu zatı anmak ve  bizden sonraki nesillere tanıtmak amacıyla üç yıldan beri  Karakoçan İlçesi’ne bağlı Yüzev Köyünde,  Seyit Battal Gazi Şenliklerini düzenlemekteyim. Bunu geleneksel hale getirdik. Bu  yıl dördüncüsünü düzenlemekteyiz. Şenliğimize  katılan misafirlerimize  yemek  ikramında   bulunduğumuz  gibi,  tüm misafirlerimize  Plaket, Onur Belgesi ve  hediyeler veriyoruz. Şenliğimizin tüm giderleri tarafımızdan  karşılanmaktadır.         

 Sabri   AĞAOĞLU  

Eğitimci-  Yazar

                                                                                                                                      Bu yazı 6175 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI