Bugun...
HZ. HÜSEYİN VE KERBELA OLAYI


SABRİ AĞAOĞLU
sagaoglu@mynet.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 19-09-2018 21:34

Kerbela Irak sınırları içinde yer alan bir coğrafi bölgedir. Kerbela olayını önemli kılan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed' ın torunu, Hz. Ali'nin oğlu, İmam Hz. Hüseyin'in  680 yılında Emevi Halifesi Muaviye' nin oğlu Yezid'in  askerleri tarafından Kerbela' da  Şehit edilmesi olayıdır.

Bu insanlık dışı katliam tarihte Kerbela olayı olarak geçmiştir. Kerbela olayı aradan asırlar geçmesine rağmen halen unutulmadığı gibi, her zaman derin izler bırakarak akıllarda kalmıştır.

Kerbela Olayı, iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, lanetlik ile kutsallığın, karanlık ile aydınlığın hesaplaşması olayıdır. İmam Hz. Hüseyin, burada  iyiliği, kutsallığı, mazlumluğu ve aydınlığı temsil etmektedir. Bilindiği gibi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( s.a.v) Peygamberliğini açıkladıktan sonra İslamiyet hızla yayılmaya başlamıştır. Bu yayılma Mekke' deki müşrikleri oldukça telaşlandırmıştır. Bu nedenle müşrikler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v) bir çok zorluklar ve engeller çıkarmaya çalışmışlardır. Peygamber Efendimiz, bu zorlukları ve engelleri aşmak için büyük bir mücadele vermiştir. Müşriklerle mücadele ederken en büyük desteği  Hz. Ali’den görmüştür.  Hz. Ali, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) yanında iyi bir eğitim almış ve  İslamiyet'i  ilk kabul edenlerden biridir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed 'in (s.a.v) kızı Hz. Fatma ile evlenerek Peygamber Efendimizin soyunu devam ettirmiştir. Hz. Ali Ehlibeyt'tendir. Ehlibeyt demek, Hz. Muhammed'in  ailesi demektir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) kendisinden sonra Müslümanların Halifesi Hz. Ali'nin olması gerektiğini çok açık bir şekilde beyan etmiştir. Peygamber Efendimiz' in vefatından sonra Hz. Ali' nin Halifeliği bazı güçler tarafından engellenmiştir. Sırasıyla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman Halife olmuşlardır. Daha sonra yiğit, kahraman ve Allah'ın Aslanı olarak bilinen Hz. Ali Halife olmuştur. Hz. Ali, kendisine yapılan bir çok haksızlığa karşı sabır göstermiştir. Çeşitli oyun ve entrikalara karşı doğru bildiği hak yolundan ayrılmamıştır. Dünya malına, parasına ve puluna asla itibar etmemiştir. İslam toplumunun arasına nifak sokulmaması ve kanın akmaması  için insanları hep doğruluğa ve güzelliğe davet etmiştir. Ne yazık ki; Hz. Ali 'nin bütün  bu iyi niyet ve çabalarına karşı,  dünya malına, parasına, puluna ve makamına itibar edenler, gözleri iktidar hırsı ile bürünmüş olanlar, Hz. Ali'nin bu iyi niyetini anlayamamışlardır.

Acımasız Muaviye, önce Hz. Ali'yi şehit ettikten  sonra, yine Hz. Ali' nin oğlu olan İmam Hasan'ı zehirleyerek şehit etmişlerdir. Muaviye öldükten sonra yerine oğlu Yezid  geçmiştir. Yezid,  doğruluğun, hakkın, adaletin ve gerçeklerin yılmaz savunucu olan İmam Hz. Hüseyin'i, kendi iktidarının devamı için bir tehlike olarak görüyordu.  Halk,  Emeviler' in din dışı uygulamalarına ve kötü yönetimine karşı isyan ediyordu. Emeviler'in, kurmuş oldukları askeri teşkilat baskı ve tehditlerle halka göz açtırmıyordu. Küfe halkı, Bu nedenle İmam Hüseyin'i halife olarak görmek istiyordu ve  Küfe' ye gelmesi için davet etmişlerdir.  İmam Hüseyin, Küfelilerin kendisine ihanet edeceğini biliyordu. Ancak, görev ve sorumluluk nedeniyle  bu isteği yerine getirmek zorunda kalmıştır. İmam Hz. Hüseyin, yakın aile bireyleri ve çevresi ile birlikte  Küfe'ye gitmek için yola çıkıyorlar. Yola çıktıklarını öğrenen Yezid, binlerce ordusunu göndererek İmam Hüseyin' in yolunu kesiyorlar. Yezid'in ordu komutanları, İmam Hüseyin'in, Yezid'e  biat etmesini istiyorlar.. İmam Hz. Hüseyin, zalime asla biat etmeyeceğini ve boyun eğmeyeceğini söyler ve bu isteklerini ret eder. Bu isteklerini kabul etmeyen İmam Hz. Hüseyin, yakın aile bireyleri ve çevresindekilerle birlikte toplam 72 kişi Kerbela' da acımasızca  büyük bir zulme  uğratılmış ve hunharca şehit edilmişlerdir. Bu olay tarihe acımasız ve kara bir leke  olarak geçmiştir. Dünya ve insanlar var oldukça Kerbela olayı asla unutulmayacaktır. Kerbela'da Şehit Olanların Ruhları Şad Olsun. Mekanları Cennet Olsun Diyorum.

 

 

                                                                                        Sabri   AĞAOĞLU

                                                                                         Eğitimci - YazarBu yazı 8463 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI