Bugun...
HIDIRELLEZ NEDİR


SABRİ AĞAOĞLU
sagaoglu@mynet.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 20-02-2017 15:35

Hıdırellez;  İnanışa  göre 6  Mayıs  günü  Hızır ile İlyas Peygamber’in  bir  araya  geldikleri ve buluştukları  gündür.  Hızır ile  İlyas Peygamber  su kenarında  veya  doğada  buluştuklarına  inanılır. Bu nedenle, insanlar  Hıdırellez  gününü kırlarda  ve  bayırlarda  geçirmek  isterler.  Hıdırellez  gününde  bütün  duaların ve  dileklerin kabul  olduğuna inanılır. Hızır Aleyhisselam’ın  kim  olduğuna  dair  çeşitli  görüşler  ileri sürülmektedir.

Bazı  Tasavvufçular  Hızır  Aleyhisselam’ın  bir  veli olduğunu  ileri sürerler.  Bazı Tasavvufçular  ise  onun bir peygamber  olduğuna inanırlar.  Hızır  Aleyhisselam’ın  Ak saçlı, ak sakallı,  nur yüzlü,  yaşlı  ve piri fani bir kişi olarak görüldüğü  gibi, dilenci kılığında da görüldüğü  rivayet  edilmektedir.  Halk  arasındaki  inanışa  göre  Hızır  karada, İlyas ise denizlerde darda  kalanlara  yardım eder.  Yine  halk arasında, Hıdırellez Günü yapılan  duaların  ve dileklerin kabul  olduğu kanaati  oldukça yaygındır.  Hıdırellez;  5 Mayıs  günü  ikindi  vaktinden  sonra  başlar.        

6  Mayıs  sabahına  kadar sürer.  Hıdırellez  Akşamı ; isteklerimizi  temsili  resimler  çizerek  gül  ağacının  dibine  saklanır.  Dileklerde   yine bir  kağıda  yazılıp  gül ağacının  dalına bağlanılır  veya   asılır.  Gül ağacının  dalına  asılan yazılı dilek kağıdı  Hıdırellez  Günü  sabah erkenden  gül  ağacı dalından  alınır.  Bir akar   suya , bir  göle  veya  bir denize  atılır.  Cüzdanımızdaki  paranın  bol ve bereketli  olabilmesi  için yine  aynı  yöntem  uygulanır. 

Hıdırellez  Gecesi,  para  cüzdanı,  yiyecek  kapları, tahıl  ambarları  ve  erzak  torbalarının  içindekiler  bereketli  olsun diye  ağızları  açık bırakılır.  Hıdırellez  Günü  sabah  erkenden  evlerin  kapı, pencereleri  ve   genç  kızların   hazırlamış  oldukları  çeyiz  sandıkları  açık tutulur.   Açık tutulmasının nedeni,  evlere bolluk  ve  bereketin  gelmesi,  genç kızlarında  mutlu  ve  güzel  birer  evliliklerin  yapılmasıdır. Dileklerimizi  kağıda  yazıp gül ağacına  bağlandığımız  zaman  “ Allahümme  Rabbühü  Ya Halkalhalas  Muhammedin  Resulullah . Yetiş İmdadıma  Ya Hızır  Ya  İlyas  diyerek  bu  dua  5  Mayıs  günü  39  defa , 6 Mayıs Sabahı  ise  bir defa  olmak  üzere  toplam   40 defa  okunur. Bununla  birlikte  Hıdırellez  Akşamı  insanlar  gönlünden geçen  her  türlü duayı  yapabilir. 

Yine  5 Mayıs  akşamını  6 Mayıs  akşamına  bağlayan  gece,   sabaha kadar  gecenin  her hangi  bir  vaktinde   Allah  rızası için  2 rekat  namazın  kılınması,  dua  edilmesi  ve  isteklerde  bulunulması  oldukça  makbuldür.  Hıdırellez  Namazından sonra  şöyle  dua  edilebilir. Dünyayı  ve kainatı  yaradan Yüce Allah’ım, Dünyamızı  ve Ahiretimizi  güzel  eyle. Lütfün   ve merhametinle  bizlere   muamele  eyle.  Maddi  ve manevi  sıkıntılardan bizleri uzak  eyle.  Çaresiz  ve yardıma muhtaç  olanlara  yardım eyle.  Rızkımızı  bol,  kazancımızı   helal  ve bereketli  eyle.  Dertlilere   deva,  hastalarımıza  şifa  eyle.  Evlenme çağına  gelmiş olan kız ve erkek  çocuklarımıza  hayırlı ve mutlu birer  evlilik  nasip eyle.  Bizleri  kötü  dertlerden  ve  felaketlerden  uzak  eyle. Hızır  Aleyhisselamı  bizlere  yoldaş  eyle. İnsanlar,  Hıdırellez Gününü  kırlarda, bayırlarda  ve   doğada   geçirmek  istediklerini   yukarıda  belirtmiştik.  Çünkü;  kırlarda, bayırlarda, bağlarda, bahçelerde  bolluk  ve güzelliklerle  karşılaşılır.  Doğa  cömert  ve  bereketlidir. İnsanlara  ferah  ve mutluluk  verir. 

İnsanları  iyiliğe ve güzelliğe  yönlendirir. Doğa,  insanlara  saygı, sevgi,  şefkat  ve merhamet  duygularını  geliştirir. Değerli  okuyucularım,  görüldüğü  gibi   Hıdırellez  Günü  bolluk, bereket,  sağlık, talih,  kısmet, şifa, uğur ve mutluluk  gibi sayısız  dileklerin  kabul edildiği  ve nimetlerin  bahşedildiği   gün olarak  kabul edilmekte  ve  inanılmaktadır. Bu vesileyle herkesin  bu güzel  günü  ve geceyi  ibadetle,  dualarla ,dileklerle  ve isteklerle  geçirmesini  temenni  ederim.  Allah’ın  Rahmeti, Bereketi, Şefkati  ve  Merhameti  hepimizin  üzerinde  olsun.  Amin.

                                                                                      Sabri  AĞAOĞLU

                                                                                       Eğitimci - YazarBu yazı 2191 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI