Bugun...
BAŞKANLIK KARARNAMESİ İLE DÜZENLEME TALEP BAŞVURUSU YAPILDI


Av. Kemal Çelebi
ajans23@ajans23.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 09-02-2020 21:06

Değerli Elazığ’lılar Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti olarak basın cemiyeti başkanı Nafiz KOCA ve yönetim kurulumuz üyeleriyle birlikte yaptığımız istişarede her geçen gün ağırlığını daha çok hissettiren ve giderek ağırlaşan deprem felaketinin yaralarının bir an önce ve etkin şekilde ortadan kaldırılmasına vücut vermek üzere en etkili yolun yeni yönetim sistemimizde yani Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanımıza tanınan başkanlık kararnamesi ile acil ve olağanüstü durumlarda düzenleme yapma yetkisinin Elazığımız için kullanılması talebiyle 06.02.2020 tarihi itibariyle resmi başvurumuzu yapmış bulunmaktayız.İlgili başvurunun tam metni aşağıya alınmıştır. ;

                               CUMHURBAŞKANLIĞI YÜKSEK MAKAMINA

KONU                              : 24.01.2020 Tarihli Elazığ Depremi Nedeniyle Başkanlık Kararnamesi Düzenlenmesi Hakkında.

AÇIKLAMALAR               :

Sayın Cumhurbaşkanımız; sizlerin de bilgileri dahilinde olduğu üzere 24.01.2020 tarihinde saat 20:55‘de ilimizde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem felaketi nedeniyle halkımız ağır bir mağduriyetle karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. Hükümetimizin Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla deprem anından itibaren başta 3 Bakanımız olmak üzere; tüm kurum ve kuruluşlarıyla, bürokratlarıyla ve diğer unsurlarıyla ilimize ulaşmış olmaları, hızlı ve etkin müdahale ile daha ağır ve vahim tabloların oluşmasının engellenmiş olması her türlü takdirin üzerindedir.

Tüm bölge halkı olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ve halen ilimizde kalmaya devam eden İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’a  bu anlamda şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz. Ancak deprem afetinin gücü ve genişliği, can ve mal kayıpları, ilimizdeki yapı stoğunun %50’sinden fazlasının hasarlı oluşu, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat KURUM’un 04.02.2020 tarihi itibariyle verdiği resmi bilgiye göre şuana kadar yapılan tespitler açısından –ki halen hasar tespiti devam etmektedir- 4 Bin 600 binanın ağır hasarlı olup acilen yıkılması yönündeki beyanı, yine şuan itibariyle en az 80 okulun eğitim ve öğretim yapamayacak şekilde hasarlı oluşu dolayısıyla hasarlı binaların genel hayata olumsuz yöndeki ağır etkililiği, Sosyal ve Ekonomik hayatın felç olmuş olması, toplumun hayat düzenindeki ağır aksaklıklar birlikte değerlendirildiğinde ilimiz açısından acil ekonomik ve Sosyal tedbirlerin alınmasında zorunluluk bulunduğu her türlü tartışmanın üzerindedir.

Bilindiği üzere ülkemiz 24 Haziran 2018 tarihinden itibaren yönetim sisteminde değişikliğe giderek Başkanlık sistemine geçmiştir. Bu sistem ile birlikte yüksek makamınıza çok acil, olağanüstü durumlarda olaya derhal müdahale etme, ağır durumların gecikmeksizin ortadan kaldırılması böylece telafisi güç ve imkansız zararların doğmaması için Başkanlık kararnamesi çıkarma hak ve yetkisi verilmiş bulunmaktadır. Nitekim yüksek makamınız 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Olağanüstü Hal Kararnameleri ile bu darbe girişimine karşı acil tedbirleri anında alarak, kurum ve kuruluşlar bazında etkin ve hızlı çözümler üreterek darbenin bir an önce sonlanması ve akamete uğramamasında büyük rol oynamıştır.

İşte şimdi Elazığ halkı olarak yüksek makamınızdan bir kez daha bu alicenaplığı göstererek ilimizin içinde bulunduğu olağanüstü hal ve şartlar gözetilerek Başkanlık Kararnamesi ile genel hayata etkililiğin ağır sonuçları da değerlendirilerek Ekonomik ve Sosyal Deprem Bölgesine has düzenlemeler yapılmasını talep etme zarureti doğmuş bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgemiz açısından bugüne kadar gösterdiği yüksek fedakarlığın bu talebimizi karşılayacak şekilde de aynen devam edeceğine tüm Elazığ halkı olarak yürekten inanıyoruz. Kanunlarımızda bu tür ağır felaket durumlarında, felaketten etkilenen yerleşkelerin o yerin genel hayatına etkililiği ile bu bölgelerde yapılacak yerleşme ve yapılaşmalarda uyulması gereken koşulların belirlenmesi genel olarak 7269 sayılı yasa ile hüküm altına alınmıştır. Ancak bu hüküm genel düzenlemeler içermekte olup somut olarak Elazığ ilimizin içinde bulunduğu yukarda bahsettiğimiz ağır ekonomik ve sosyal hayat şartları birlikte değerlendirildiğinde ilimiz için ilgili adı geçen kanun hükmündeki olanaklarda dahil olmak üzere acil eylem planına ihtiyaç vardır. Bunun da ancak yüksek makamınız olarak Başkanlık Kararnamesi ile düzenlenmesinin aciliyet arz ettiğini kamuoyu olarak düşünmekteyiz.

Ağır kış koşulları mağduriyeti arttırmaktadır. Ekonomik anlamda şehirde büyük bir yıkım yaşanmaktadır. Bölge halkı için yapılacak yeni konutların karşılıksız olması ve derhal yapılması yine esnaf ve tüm ticaret erbabının sigorta ve vergi borçlarının en azından son 2 yıldan bugüne kadar olanlarının silinmesi tedbirleri dahil olmak üzere hayatın yeniden canlanması için tüm ekonomik, sosyal, kültürel, tarımsal ve ticari tedbirlerinin Başkanlık Kararnamesi düzenlenerek yüksek makamınızca alınmasını tensiplerinize tüm ELAZIĞ halkı adına sunar arz ederiz.

                06.02.2020

ELAZIĞ BASIN VE MEDYA CEMİYETİ

YÖNETİM KURULU ADINA

 

Av. Kemal ÇELEBİ

                                              KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR …Bu yazı 3048 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI