Bugun...


PKK/KCK’dan Yargılanan Oda Sekreteri Toplantıdan Kovuldu
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’nın Elazığ ziyaretine bir skandal yaşandı. PKK dan yargılanan Elazığ esnaf birliklerine bağlı karma odası çalışanı, Üç Bakanın yapacağı toplantıya girmek isteyince vali korumaları tarafından fark edilerek dışarı atıldı.

facebook-paylas
Tarih: 09-02-2020 11:43
PKK/KCK’dan Yargılanan Oda Sekreteri Toplantıdan Kovuldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’nın Elazığ ziyaretine bir skandal yaşandı. PKK dan yargılanan Elazığ esnaf birliklerine bağlı karma odası çalışanı, Üç Bakanın yapacağı toplantıya girmek isteyince vali korumaları tarafından fark edilerek dışarı atıldı.

 Edinilen bilgiye göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanı havaalanında karşılamaya giden protokol üyelerinin arasına girerek umreye giden Karma odası başkanı Cemil Erdem’i temsilen geldiğini iddia eden F.K, VİP de Oda Başkanları ve Milletvekilleri ile uzun süre oturdu. Durumu fark eden oda başkanları, durumu vali ve ilgili yerle bildirdi.

 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, içişleri bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Bakanı Murat Kurum un birlikte yapacağı Valilik kriz merkezindeki toplantıya Elazığ da ki çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

 KORUMALAR APAR TOPAR DIŞARI ATTI

 Burada yapılan toplantıya Karma oda adına katılmak isteyen ve halen 3 Ağır cezada PKK silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılanan F.K katılmak isteyince korumalar fark etti. Olaya hemen müdahale edince F.K apar topar dışarı atıldı.

Toplantıya katılan Oda Başkanları 24 Ocak da ki deprem sonrası Elazığ da ki esnaflar kan ağlarken, Birlik başkanı Cemil Erdem’in Umre ziyaretini eleştirerek, “ Esnaf kan ağlarken Birlik başkanı Cemil Erdem ın umreye gitmesi af edilecek bir şey değil. Bu da yetmemiş gibi PKK dan yargılanan karma odası çalışanını Bakanı karşılamaya göndermesi af edilemez. Karma oda Başkan vekillini göndereceğine PKK dan yargılanan bir personelinin Bakanların olduğu toplantıya gitmesi esef vericidir” dediler.

İŞTE YARGILANMANIN DETAYLARI

Oda çalışanı iki kardeş olan Ş.K ve F.K’nin PKK-KCK ya yardım yataklık eylem ve faaliyetlerde bulundukları gerekçesi ile gözaltına alınmasına,

Ş.K için Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinin 29.5.2014 tarihinde verdiği 2014/37 ve 2014/88  sayılı dosyasında PKK’nın propagandasını yapmaktan 11 ay ceza aldığını, bu cezanın 6352 Sayılı kanunun Geçici1/1-B  Maddesine  göre ertelenmesine,

Elazığ Esnaf  ve Sanatkârlar Karma Oda çalışanı F.K’nin adli kontrol ve yurt dışı yasağı konulmasına ve yargılanmanın devamına,

ARA ARA TOPLANTILARA KATILIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yapılan görüşte Bakanlığın 22.11.2016 tarihli Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Birliğine gönderdiği yazısında Personel alımında, Personel Yönetmeliğinin işe almada 6’ıncı maddesinde, altı aydan fazla hapis cezasından hüküm giymemiş olmak şartı olmasına rağmen bu görüşü dikkate almayıp Terör örgütüne yardım ve yataklık suçundan mahkemesi devam eden bir personeli halen çalıştırdığı ve ara ara şehirin hassas konularında yapılan toplantılara katıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca Başbakanlığın 17 Şubat 2016 tarihli Genelgesinde “Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olanlar ve bu örgüt ve yapıların propagandasını yapan personelin ilgili mevzuat çerçevesinde idari nitelikteki işlerler yetkili amirler tarafından ivedilikle yapılacağı belirtilmesine rağmen bir işlem yapmaması dikkat çekiyor.

ODA BAŞKANI NEDEN KORUYOR?

Tunceli Ağır Ceza Mahkemesinde verilen 11 aylık karar hangi eylem nedeniyle verilmiştir?

Başbakanlık Genelgesinde terörle ilgili kısım net olarak belirtilmesine rağmen neden ceza almış birisini korumak gereği duyulmuştur?

Şimdi kamuoyu bir yandan Suriye’de PKK ve PYD ile Ülkemizde PKK ile mücadele ederken 30 bine yakın bir üyenin olduğu Esnaf ve Sanatkar Odası ve Karma Odasında bağlı üyelerin bilgilerinin illegal örgütlere aktarılmasının tehlikesi var mıdır?

Esnaf Odası Birlik Yönetiminin Başbakanlık ve Bakanlık Genelgesinden haberi var mıdır?  Varsa Oda Yönetimi de bu konuda Erdem’le aynı düşünmekte midir?

Farklı iddia ve görüşlerin önümüzdeki günlerde Elazığ kamuoyunda geniş yer bulması bekleniliyor…
Bu haber 1952 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI