Bugun...


Özel Muayenehaneler Yeterince Denetleniyor mu?
Dünya genelinde devam eden ve Tüm insanlığı etkisi altına alan Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan tedbirlere Özel Muayenehaneler ne kadar uyuyor.

facebook-paylas
Tarih: 31-08-2020 17:58
Özel Muayenehaneler Yeterince Denetleniyor mu?

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü (covid-19) Çin'de ortaya çıkmasının ardından tüm kıtalara yayıldı. Binlerce can kaybının yaşandığı Corona virüsü nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü salgını Pandemi olarak ilan etmişti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsün pandemi ilan edilmesinin ardından tüm dünya ülkeleri kendine göre üst üste bir takım tedbirler almaya başladı.

Ülkemizde de alınan üst düzey tedbirler sokağa çıkma yasağına kadar gitmesine rağmen maalesef bir türlü kontrol altına alınamıyor.

Virüsün yayılmasının en başında insanların sosyal mesafe, temizlik  ve maske sloganıyla kontrol altına tutulmaya çalışılması yanında özellikle sağlık kuruluşları da kendince bir takım önlemlerle bu kurala uymaya çalışıyor.

İl Sağlık müdürlükleri kendi sorumluluk alanlarında bulunan hastanelerde aralıksız olarak denetim yaparken, başta sağlık çalışanları olmak üzere, Ambulanslar, hastanelerin tüm bölümleri olmak üzere özellikle hastane koridorları,   yemekhaneler muayenehaneler ve vatandaşların çok sık olarak kullandığı Acil bölümleri sürekli denetlenerek dezenfekte ediliyor.

Her kurum kendisine bağlı olarak çalışan esnaf gurubunu sürekli olarak denetlerken, Örneğin ; Belediyeler, Kuaför Salonlarını, Toplu Taşıma Araçlarını, Lokantaları,

Emniyet Müdürlükleri, Kahveler, Oyun salonları vsss. Gibi kendine bağlı birimleri denetlerken,

Peki Şimdi Soruyoruz

1 – Korona virüse yakalanan hastaların hastanelerde tedavi edilmeye başlamasının ardından özel muayenehanelere yoğunluk gösteren vatandaşların gittikleri muayenehanelere sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından nasıl bir sistem uygulanıyor ?

2 - Bu konularda hiçbir sağlık kuruluşuna taviz göstermeyen İl sağlık müdürlükleri Özel Muayenehanelerde de bu denetimlerini yapıyor mu ?

3 – Yapıyorsa hangi sıklıkta ve hangi noktaları denetliyor ?

4 – Özel Muayenehanelerde bulunan dezenfektanların mikroorganizmaların tamamında etkilimi ?

5– Kullanılan dezenfektanlar kimyasal yapısı ve yoğunluğuna bakılıyor mu ?
Bu haber 1996 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI