Bugun...


Milli Eğitim Müdürlüğünden Açıklama
Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü yaşanan depremin ardından bir açıklama yaparak halkı bilgilendirdi.

facebook-paylas
Tarih: 06-02-2020 13:00
Milli Eğitim Müdürlüğünden Açıklama

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Şehrimizde 24 Ocak günü meydana gelen deprem felaketinin ardından eğitim camiası da topyekûn olarak sahaya indi. Depremin meydana gelmesinin hemen ardından tüm okullarımıza kapılarınızı açın talimatı verildi.

Tüm Okullarımıza 24 Saat Açık Kalma Talimatı Verilmiştir.

Depremden etkilenen, evleri zarar gören veya evlerine girmek istemeyen vatandaşlarımızın dışarıda mağdur olmamaları için tüm okul müdürleri ve yöneticiler göreve çağrılarak okul kapılarının açılması ve kaloriferlerin yakılması talimatı verildi.

Depremin ilk gününden bugüne kadar okullarımızda 46.000 vatandaşımıza barınma hizmeti sağlandı. Pansiyonlu okullarımız pansiyonlarının da kapılarını vatandaşlarımıza açarak ellerindeki tüm imkânları seferber ettiler.

Okul binalarımızın yanı sıra okul bahçelerimizde kurulan çadırlar aracılığı ile vatandaşlarımızın dışarda kalmasının önüne geçilmiş, çadır kurulan her okulumuzda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla gönüllü öğretmenler görevlendirilmiştir.

3 Okul Pansiyonumuzda 386 Yatak Kapasitesi Vatandaşlarımıza Tahsis Edilmiştir.

Depremde evleri hasar gören vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçları için Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Cemil Meriç Fen Lisesi ve Metin Koloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin pansiyonlarında barınma hizmeti alan öğrencilerimiz en yakın okul pansiyonlarımızdaki boş kontenjanlara yerleştirilerek, bu üç pansiyonumuzda bulunan 386 kişilik yatak kapasitesi vatandaşlarımıza tahsis edilmiş ve dün itibari ile vatandaşlarımız bu pansiyonlarımıza yerleştirilmeye başlanmıştır.

Müdürlüğümüze tahsis edilen eski Devlet Hastanesi binasında temizlik işlemleri yapılmaya başlanmış burada da 500 vatandaşımız için konaklama imkânı sağlanacaktır.

500 Öğretmenimiz Gönüllü Olarak Yardım Çalışmalarına Katılıyor.

Depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için 500 kişilik gönüllü öğretmen havuzu oluşturulmuş, bu öğretmenlerimizden 250’si acilen Valiliğimizin emri ile sahada çalışmaya başlamıştır.

Psikososyal Destek Çalışmalarında 15.000 Kişiye Hizmet Verildi.

Psikolog, Sosyolog, PDR ve Rehberlik Öğretmenlerinden oluşan 300 kişilik öğretmenimiz 40 ayrı ekip halinde çadır kent, okul, yurt, spor salonu, cami gibi vatandaşlarımızın yoğun olarak barındığı tüm alanlarda Psikososyal Destek çalışmalarını başlatmış ve 15.000 çocuk ve yetişkine psikolojik destek sağlamıştır.

Hasar Tespiti İçin Acil Komisyon Oluşturuldu.

Hasar gören okul binalarımızın tespiti amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan tüm teknik personel sahaya çıkarılmış, 24 saat esasına göre hasar tespiti için çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmıştır.

Bugün itibari ile Hasar Tespit komisyonumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda Elazığ genelinde (ilçelerimiz dâhil) 27’si okul binası 7’si kurum binası olmak üzere toplam 34 okul/kurumumuzda ağır ve orta hasar oluştuğu tespit edilmiş, hasarlı binalarımız boşaltılmaya başlanmıştır.

Ağır hasarlı okullarımızdan Elazığ Ortaokulunun yıkımı gerçekleştirilmiş, diğer okullarımız için de teknik heyetlerimizin vereceği rapor doğrultusunda yıkım veya güçlendirme seçenekleri değerlendirilecektir.

Lise ve Üniversite Sınavlarına Girecek Olan Öğrencilerimiz için Yapılacak Çalışmalar.

Bu yıl LGS ile AYT ve TYT sınavına girecek olan öğrencilerimizin mağduriyetlerinin yaşamaması için hem YÖK ile hem de Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz ile ilgili olarak tüm özel kurs merkezleri ile görüşülmüş, öğrencilerimiz için kurs imkânları sağlanacaktır.

Lise Geçiş Sınavına girecek olan öğrencilerimiz için ücretsiz Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yoğunlaştırılmış program uygulanarak öğrencilerimizin ders açıkları kapatılacaktır.

Eğitime Kapatılan Okullarımızın Öğrencileri En Yakın Okullarımıza Yerleştirilmiştir.

Elazığ genelindeki 27 ağır ve orta hasarlı okulumuzun tüm öğrencileri, bu okullarımıza en yakın olan okullarımızla ilişkilendirilmiş olup, bugün itibari ile hiçbir sıkıntı yaşanmadan bu çocuklarımız yeni okul binalarında eğitim öğretime devam edebileceklerdir.

Öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda Tam Gün Eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir. (Sabahçı-Öğleci) Yeni okul binaları hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretime devam edecektir.

İl Merkezinde boşaltılan 16 okulumuzdaki 8.576 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 11 okulumuzdaki 1.664 öğrenci olmak üzere toplam 10.240 öğrencimiz bugün itibari ile en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir.

Ağır Hasarlı raporu verilen Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binası ile Elazığ Öğretmen evi hizmet binası için ayrıca yer temini konusunda çalışmalar devam etmektedir.

 

ELAZIĞ İL MERKEZİNDE BOŞALTILAN OKULLARIMIZIN İLİŞKİLENDİRİLDİĞİ OKULLAR

 1. Uzuntarla İlkokulu/Ortaokulu --  Şahinkaya İlkokulu/Ortaokulu
 2. Elazığ Ortaokulu -- Cemal Gürsel İlkokulu
 3. Mustafa Kemal Ortaokulu  -- Yücel İlkokulu
 4. Esentepe İlkokulu -- Mehmet Mihri Akıncı Ortaokulu
 5. Korgeneral Hulusi Sayın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi --- Şehit Mehmet Öter Mesleki Teknik Anadolu Lisesi
 6. Elazığ Mesleki Teknik Anadolu Lisesi --- İstiklal Ortaokulu
  İstiklal Ortaokulu --  Şehit Sezer Aydemir İmam Hatip Ortaokulu
 7. Elazığ Lisesi -- Halk Eğitimi Merkezi Tuncay Küçüközer Özel Eğitim Okulu ek binası
 8. Şehit Fevzi Gürsu Ortaokulu -- Gönül İhsan Tangülü İlkokulu
 9. 100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi - Elazığ Anadolu Lisesi
 10. Aksaray İmam Hatip Ortaokulu -- Balakgazi Ortaokulu
 11. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu -- Fatih Mehmet İlkokulu
 12. Şehit Coşkun Özcan Ortaokulu -- Şeker İlkokulu
 13. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi -- Hıdır Sever Anadolu Lisesi
 14. Yedigöze İlkokulu -- Yedigöze Kız Kuran Kursu binasına

KENDİ YENİ BİNALARINI KULLANCAK OKULLAR

 1. Akçakiraz İlkokulu/Ortaokulu -- Akçakiraz İlkokulu/Ortaokulu yeni binasında
 2. Esra Zafer Eşref Yıldırım Ortaokulu -- Esra Zafer Eşref Yıldırım Ortaokulu yeni binasında

 

 
Bu haber 3322 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI