Reklam
Bugun...


Elazığ Verdiği Desteğin Hakkını İstiyor
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban, 13 Ocak 2018 Cumartesi günü Elazığ’a gelecek olan Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi, Türk Eğitim Sendikasında bir basın toplantısı düzenleyerek, Elazığ’ın öncelik ve beklentilerine dikkat çekti…

facebook-paylas
Tarih: 11-01-2018 19:20
Elazığ Verdiği Desteğin Hakkını İstiyor

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban yaptığı açıklamada, 2002 yılından beri Elazığ’ın her dönem 4 ya da 5 milletvekiliyle Ak Partiye destek verdiğini belirterek, şartsız koşulsuz olarak verilen bu desteğin karşılığı olarak, Elazığ halkının beklentilerinin karşılanmadığını ifade etti.

VERİLEN SÖZLERİ KİM TAKİP EDECEK

Çoban toplantıda yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Ocak Cumartesi günü ilimize teşrif edecek olmasını tüm Elazığ halkı gibi heyecan ve umutla beklemekteyiz.

2002 yılından beri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar ilimizi defalarca ziyaret ettiler.

Her geleni karşılayan ilimiz bürokratları verdikleri Brifing ve ilimiz STK’larının verdikleri proje dosyaları ile ilimizin ihtiyaç ve beklentilerine dikkat çekilmiş ve birçok konuda da çeşitli zamanlarda sözler alınmıştı.

Ancak verilen sözler unutulmuş ya da unutturulmuş ve her ilimize teşrif eden Cumhurbaşkanı ve Başbakanların ağzından yeniden vaatlere dönüştürülmüştü.

İlimiz için verilen veya alınan bu sözlerin takibi ve hayata geçirilmesinde ciddi bir lobi eksikliği olduğu gözlenmektedir.

Proje sözlerini hayata geçirecek irade maalesef ki oluşturulamamış, aynı konular yıllardır her seçim döneminde şehrin gündemine getirilerek günü kurtarmanın hesapları yapılmıştır.

Defalarca verilen yeni Stadyum sözleri, her seferinde gündemde olan Çimento Fabrikasının yer değişikliği vaatleri, “her yıl bir milyon turist gelecek” öngörüleri hiç gerçekleşmemiş ve konuların çözümünde siyasi, bürokratik ve sivil baskı grupları oluşturulamamıştır.

Bu eksiklik bir an önce giderilmeli, şehirde “Proje Takip Lobisi” oluşturularak, verilen sözlerin ve vaatlerin gerçekleşmesi için açık ve şeffaf lobi çalışmaları yapmalıdır.

CUMHURBAŞKANIMIZDAN YENİ MÜJDELER BEKLİYORUZ

Bugüne kadar gerek Başbakanlığı gerekse referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri vesilesiyle birçok kez ilimizi ziyaret eden Sayın Erdoğan’dan bu ziyaretinde, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişme ve kalkınmasını sağlayacak ve tüm halkımızın aslında ortak beklentisi haline gelen sorunların çözümü noktasında somut adımlar atılması için emir ve takdirlerini beklemekteyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızdan çözümünü talep ettiğimiz kronikleşmiş sorun ve beklentileriz şunlardır:

Çimento Fabrikası ve DDY Güzergah Değişimi: İl merkezinde yer alan ve bulunduğu bölgenin gelişimini olumsuz etkileyen Elazığ Çimento Fabrikası ile DDY güzergahının il dışına taşınması hususunda ilimizde ortak bir kanaat oluşmuş olmasına rağmen, devlet desteği olmaksızın yerel imkanlarla bu sorunun çözümü mümkün görünmemektedir. Bu hususun çözümü ilimizin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Elazığ’ın Büyükşehir Olması: İlimiz merkez nüfusu 450 binlere yaklaşmış olmasına rağmen Büyük Şehir Statüsünde bulunmamaktadır. Bu hususta il merkez nüfuslarının büyüklüğü göz önüne alınarak ilimizin bu statüde büyük şehir yapılması, ilin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Sulama Projeleri: Elazığ tarım ve hayvancılığını ve dolayısı ile ekonomisini olumlu yönde etkileyecek olan Uluova ve Kuzova Sulama Projelerinin yılan hikayesi olmaktan kurtarılıp, biran evvel tamamlanması beklenmektedir.

Teşvik Yasası: Elazığ OSB’de yapılacak yatırımlar 6. Bölge desteklerinden istifade etmesine karşın başta ilçeler olmak üzere ilin diğer bölgelerindeki yatırımlar 4. Bölge desteklerinden yararlanmakta ve bu durum ilimizde yatırımların önünde bir engel teşkil etmekte ve ilçelerin potansiyelleri ekonomiye yansımamaktadır. Bu nedenle ilimizin bütün olarak Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi beklemektedir.

Yüksek Hızlı Tren Projesi: Elazığ ilimizin gelişimini çok önemli ölçüde etkileyecek bu projenin bir an evvel başlatılması beklenmektedir.
Bu haber 1209 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI