Bugun...


Elazığ Valiliğinden Yasaklama Kararı
Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada söz konusu Vakfın tüm faaliyetlerinin yasaklandığını açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2020 20:16
Elazığ Valiliğinden Yasaklama Kararı

Elazığ Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

30.01.2018 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürlüğünce Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yapılan operasyonda, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakti Elazığ il temsilcisinin de aralarında bulunduğu vakıf yöneticileri ve vakıf ile irtibatı tespit edilerek gözaltına alınan şüpheliler hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame sonrası Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesinde tutuksuz olarak yargılanmalarına devam edilmektedir.

KHK ile kapatılan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına müzahir şahısların Furkan Vakfı kurucu lideri Alparslan Kuytul’a destek vermek amacıyla zaman zaman ilimiz genelinde basın açıklaması, yürüyüş vb. eylem/etkinlikler yaparak sosyal medya aracılığıyla kitlelerine ulaşmaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalarda; 02.11.2018 tarihinde (4) şahıs,

23.06.2019 Tarihinde (T) şahıs, 18.08.2019 tarihinde (20) şahıs, 02.10.2019 tarihinde (1) şahıs,

03.11.2019 Tarihinde (1) şahıs hakkında Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet suçunda adli işlem yapılmış, 02.10.2019 tarihinde, Valiliğin yasaklama kararına uymadıkları tespit edilen (10) şahıs hakkında 5326 sayalı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesine aykırı davranıştan, 02.05.2020 tarihinde ise (3) şahıs hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 42. Maddesine aykırı davranıştan idari yaptırım karan uygulanmıştır.

Bu tür eylem ve etkinliklerin devam etmesi halinde kolluk kuvvetleri ile eylemciler arasında istenmeyen olayların meydana gelebileceği, eylem/etkinliği gerçekleştiren gurup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olaylarını olabileceği dikkate alındığında kamu düzenim, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda, ilimiz sınırlan içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyeti kamu esenliğinin sağlanması, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik kamu düzeni, kamu güvenliği, cumhuriyetin temel nitelikleri ve devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi müessif olayların yaşanmaması amacıyla; kapatılan vakfın kumcusu ve manevi lideri Alparslan Kuytul’a destek vermek amacıyla, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adı altında ve/veya bu vakıf ile irtibatı ya da iltisaklı bulunan şahıslar tarafından yapılacak olan; miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni, pankart/afiş asma, bildiri dağıtma vb. etkinliklerin ilimiz genelinde açık ve kapalı alanlarda tüm coğrafi alanı kapsayacak şekilde (il merkezi, ilçeler ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11 i A ve 11/C maddeleri ile 2911 sayalı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi hükümleri doğrultusunda 31.05.2020 günü saat 00.01’den 14.06.2020 günü saat 23.59’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMASI,

Yukarıda belirtilen emirlere uyulmaması halinde 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi çerçevesinde “27 genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan katlar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32'nci maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.

Ancak, kamu düzenini ve güvenliğini veya kişilerin can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek toplumsal olayların baş göstermesi hâlinde vali tarafından kamu düzenini sağlamak amacıyla alman ve usulüne göre ilan olunan karar ve tedbirlere aykırı davrananlar, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü gereğince idari ve adlı işlem yapılacaktır.
Bu haber 3485 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI