Bugun...


Elazığ Şoförler Odasından Kış Uyarısı
Ticari ve yolcu taşıtlarının takmasının zorunlu olduğu kış lastiği, bu yıl da birçok araç sürücüsü tarafından kış hazırlığı kapsamında takılacak şoförler odası başkanı Şevket Toraman, sürücüleri kış lastiği uygulaması konusunda uyardı.

facebook-paylas
Tarih: 29-11-2019 15:07
Elazığ Şoförler Odasından Kış Uyarısı

01 Aralık 2019  – 01 Nisan 2020 tarihine kadar bütün ticari araçların Kış Lastiği takmaları zorunluluğu başlayacaktır. Özel araçlarında can ve mal güvenliği açısından Kış Lastiği takmaları faydalarına olacaktır.

Kar yağmasa da oluşan don yada havaların soğuması ile mevsim lastiklerinin yere tutunmasında ki performans düşüklüğü fren mesafesini uzatmaktadır. Kış aylarında kaymaya bağlı olan kazaların artış göstermesi ile zorunlu kış lastiği uygulaması kararı alınmıştır. Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların 1 Aaralık 2019- 1 Nisan 2020 arasında kış lastiği kullanmalarının zorunlu,Kamyon,çekici,tanker,otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet,minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereği Kış lastiği uygulaması her yıl trafik güvenliği için uygulanmaktadır.

Karayolu Taşıma Yönetmenliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2019 tarihinde başlayacak ve 1 Nisan 2020 tarihinde sona erecek kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulanacaktır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor.

Kış Lastiği 7 derecenin altındaki sıcaklıklara göre üretilmiş Lastik dış derinlikleri 4 mm olmalıdır. Islak ve buzlu yollarda aracın durma mesafesini sağlayan özelliklerine sahiptir. Özellikle buzlu zeminlerde kullanılan çivili lastiklerde kış lastiği yerine geçer.  

Bir Lastiğin gerçek bir kışlık lastik olduğunu anlamak için lastiğin yanak kısmına bakmak yeterlidir. Kışlık lastiklerde dağ içerisinde kar kristali sembolü olması gerekmektedir. Bunun yanında M ve S harfleri de olur. Kar kristali yoksa, sadece M ve S sembolü varsa bu gerçek bir kışlık lastik değildir. Dört mevsim diye tabir edilen lastiktir.

Kamyon, Çekici, Tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki lastikleri ile Kamyonet, Minibüs ve A Türü Yetki Belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinde Kış Lastiği olması zorunludur. Uzun yola çıkacak araçların yanlarında zincir, takos v.s.malzemelerini bulundurmaları gerekmektedir.

Hususi araçlarda mecburiyet olmaması halinde yinede can ve mal güvenliği açısından sürüş kontrolünü kontrol altında tutabilmeleri için kış lastiği takmaları faydalarına olacaktır. Araçlarında mutlaka zincir bulundurmaları zorunludur.

Hava şartlarından dolayı oluşacak buzlanmalar nedeniyle cadde ve ara sokaklarda park yapılmaması yapılacak yol çalışmalarına engel olunacağından tuzlama araçlarının rahat bir şekilde çalışma yapması bakımından vatandaşlarımızın duyarlı davranması ve Kış aylarında toplu taşıma araçlarını tercih edip kullanmaları halinde Trafik akışınıda rahatlatacağından kazaların önlenmesinde rahatlatıcı olacaktır.

Araç Sahiplerinin mutlaka ve mutlak suretle araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmaları kendi menfaatlerine olacağı önemle rica olunur.

Esnaflarımızın mal ve can güvenliği açısından gerekli hasasiyeti göstermelerini rica ediyorum.
Bu haber 1507 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI