Bugun...


Elazığ Belediyesine Haciz Şok’u!
Eski yönetim tarafından Belediye şirketi olan EBUAŞ bünyesine alınmış Özel Halk Otobüslerine İcra Müdürlüğü el koydu. 5 Otobüsten 1’i bağlanıp 7 Emin Otoparkına çekilirken diğer dört otobüs içerisinde yolcu olduğu için bağlanamadı.

facebook-paylas
Tarih: 29-09-2019 15:27
Elazığ Belediyesine Haciz Şok’u!

Taksitleri ödenmeyen Özel Halk Otobüslerine haciz gelmesi üzerine eski otobüsler sefere çıkarıldı. 1 otobüs 7 emin otoparkına çekilirken 4 otobüs için de bağlanmaması yönünde karar çıktığı belirtildi.

Geçtiğimiz dönem Belediye Başkanlığı tarafından, kısa adı EBUAŞ olan Ulaşım Turizm Tekstil Madencilik İnşaat ve Taahhüt Üretim Pazarlama Ticaret Sanayi Anonim Şirketine devredilmesi durumunda devir bedellerinin ödenmesinin yanında devreden işletme sahiplerinin veya önerecekleri iki kişinin iş istihdamı kapsamına alınacağı sözünü vererek özel halk otobüsü işletmelerini devralmıştı.

SEÇİM SÜRECİNDE TAKSİTLER ÖDENMEDİ

Ancak devir işlemlerinin ardından Özel Halk Otobüsleri Elazığ Belediyesi tarafından işletilirken taksitleri de ödeniyordu. 6 taksiti ödenen Özel Halk Otobüslerinde seçim sürecine girildiğinde taksitlerin ödenmemeye başlandığı ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak Özcan Hukuk Bürosundan yapılan açıklamada, “Elazığ 2.icra müdürlüğünün 2019/1653 esas sayılı dosyasına ihtiyati haciz konulması için yazı yazıldığı icra dosyası kapsamında Elazığ’da şubesi bulunan haciz ihbar namesi gönderildiği EBUAŞ adına kayıtlı bulunan 23 EB 996- 23 EB 970- 23 EB 930- 23 EB 977 plakalı araçlar kaydına haciz konulmasının talep edildiği mahkememiz dosyası üzerinden UYAP siteminden yapılan incelemede 23 EB 996- 23 EB 970- 23 EB 930- 23 EB 977 plakalı araçların EBUAŞ adına kayıtlı olduğu plakalı belirtilen araçlarla birlikte yine EBUAŞ adına kayıtlı 23 EB 997 plakalı aracın kaydına da haciz şerhinin işlendiği görüldü.”  Denildi.

İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Özcan Hukuk bürosundan yapılan açıklamada müvekkilleri Deniz Cihangiroğlu’nun alacağı 3 taksitin bulunduğunu ifade edilerek, “Elazığ 3. Noterliğinin,19 Temmuz 2018 tarih ve 18128 yevmiye numaralı protokol ve yine Elazığ 3. Noterliğinin 20 Haziran 12018 tarih ve 14005 yevmiye numaralı araç satış sözleşmesi gereğince müvekkile ödenmesi gereken 7. taksitten 48 Bin 500 TL bakiye alacak. 8. Taksit 70.Bin TL ve 9.Taksit 70 Bin TL olmak üzere 188 Bin 500  TL’lik alacağı ödenmediğinden alacağın tahsili için yasal yollar kullanılması suretiyle kanuni hakkını arama zorunluluğu doğmuştur.

Neticeden Elazığ 2. İcra müdürlüğünün 2019/1653 E. Sayılı icra dosyası ile ilamsız takip başlatılmış, ancak davalı yanca takip türünün kolaylığından kaynaklanan itiraz yolu seçilerek makûs bir gerekçe dahil ileri sürülmeden takibe itiraz edilmiş ve takip durdurulmuştur.

ARABULUCU UZLAŞTIRAMADI

Müteakiben işlemin ticari işletme devrinden kaynaklanması nedeniyle arabulucu müessesine müracaat edilmiş ancak yapılan üç oturuma rağmen anlaşma sağlanamamıştır. Devamında ise sayın mahkemenizde ikame etmiş olan iş bu itirazın iptali ve ihtiyati haciz taleple davamızın açılması gereği doğmuştur.

Yine tarafımızca ödenmeyen son taksit olan 10. taksit için de Elazığ 2. icra müdürlüğünün 2019/3677 sayılı dosyasından ilamsız icra takibi başlatılmış davalı borçlu yanca itiraz edilmeksizin takibin kesinleşmesine müteakiben diğer alacaklılarla beraber ekte sunmuş olduğumuz dekonttan da anlaşılacağı üzer davalı yanca ödemesi yapılmış ve tarafımızca dosyanın haricen tahsil edildiği icra dosyasına bildirilerek icra dosyayı kapatılmıştır.” Denildi.

HAKKINI ARARKEN İŞTEN ÇIKARILDI

Özcan Hukuk bürosu EBUAŞ’ın 40 Milyon TL sermayesi olduğunu ancak müvekkili Deniz Cihangiroğlu'nun 191 Bin TL sinin ödenmediğini müvekkilinin hukuk mücadelesini başlatması nedeniyle işine son verildiği belirtilerek, “Gelinen aşama itibariyle yasal yollardan kanuni hakkını arayan Müvekkilin haklı alacağına ulaşabilmesi için vermekte olduğu hukuk mücadelesinin sonucu olarak davalı yanın yıldırma politikaları doğrultusunda geçimini sağladığı için işinden de edilerek bir kez daha mağdur edilmiştir.

EBUAŞ, şirketin 40 Milyon TL sermayesi olduğunu kamu hizmeti gördüğünü bu nedenle kolektif ihtiyaçlara karşılık gelen malların haczinin caiz olmadığını beyan etmiştir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki davalı şirket kamu faaliyetleri yanı sıra TTK’na bağlı özel hukuk tüzel kişisi olarak kar amacı güden bir pozisyondadır.

İŞLETMELERDEN GELEN GELİRLERE HACİZ

Kamu hizmeti yanında işletmiş olduğu lokanta, kafe, düğün salonu ve toplantı salonu gibi birçok alanda ticari faaliyeti mevcuttur. Kültür Park isimli parkın işletmesi bu davalı şirketin elindedir. Söz konusu işletmeler kar amacı güden kamu hizmeti vermeyen işletmeler olup banka hacizleri söz konusu işletmelerden gelen gelirlere konulmuştur.

DAVALI TARAF KÖTÜ NİYETLİ

Davalı şirket 40 Milyon TL sermayesi olduğundan bahsetmek ancak müvekkilim 191Bin TL alacağını ödemekten aciz durumdadır. Bu durum başlı başına davalı tarafın kötü niyetli olduğunu göstermektedir.”
Bu haber 2559 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI