Bugun...


Çölyak Derneği Kadınları Unutmadı
Elazığ Çölyak ve Glütensiz Yaşam Derneği Başkanı Rıdvan Fırat 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

facebook-paylas
Tarih: 08-03-2019 16:05
Çölyak Derneği Kadınları Unutmadı

Elazığ Çölyak ve Glütensiz Yaşam Derneği Başkanı Rıdvan Fırat yaptığı açıklamada “8 Mart, kadınların eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiği gündür. Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür.

Kadınlar, Dünya nüfusunun % 50 sini, Yeryüzündeki toplam işgücünün üçte ikisini oluşturuyor. Ancak kadınlar dünya gelirinin % l0 unun almakta ve dünyanın tüm mal varlığının % 1 ine sahip bulunmaktadır.

Yaşamın bütün alanlarında çalışma alanında, istihdamda, karar alma mekanizmalarında, politikada kadınlar nüfus oranında temsil edilmiyor.

Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor. Gerek ev içinde gerekse kamusal alanda kadına karşı şiddet ortadan kaldırılabilmiş değil. Bugün Ne yazık ki ülkemizde de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri oranı % 1400 artmış bulunmaktadır. Neredeyse her gün bir kadın cinayeti ,taciz ve tecavüz haberleri ile sarsılmaktayız.

Türkiye’de kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan istatistiksel çalışmalarda kadınların % 25'inin Fiziksel şiddete uğradığı. Şiddete uğrayan kadınların %75'inin eşi tarafından şiddete uğradığı, Cinayet sonucu ölen kadınların % 40-70inin eşi tarafında öldürüldüğü. Tecavüze uğrayan kadınların % 50 sinin 18 yaş altında. Her 4 kız çocuktan biri cinsel şiddete uğradığı belirlenmiştir.

Umuyoruz ki kadınlarımız bundan sonraki süreçte hak ettikleri yaşam şartlarında hayatlarını sürdürürler. Kadınların el verdiği bir dünyada hayatın daha güzel olacağına inancımız tam.

Bu duygularla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutlarım.
Bu haber 1441 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI