Bugun...


Cazibe Merkezi Cazipliğini Kayıp mı Etti
Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve Cazibe Merkezi illeri arasında yer alan Elazığ için bu güne kadar neler yapıldı? Bu konuda vatandaşın sesine kulak verdik, derledik, toparladık, herkesin merak ettiğiniz bizde merak ediyor ve Elazığ halkı adına soruyoruz ?

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2017 16:39
Cazibe Merkezi Cazipliğini Kayıp mı Etti

Az gelişmiş olduğu tespit edilen bölgelerde yatırımların desteklenmesini amaçlayan Cazibe Merkezi illeri projesi, doğu ve güneydoğu için adeta can suyu olacak teşvik paketleri içeriyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın "Kalkınma ve cazibe merkezleri programı, 23 il için tarihi fırsatlar içeren, bu bölgenin kalkınmasına, refahının artmasına, istihdamının artmasına, göçün azalmasına vesile olacak çok önemli bir proje."

Bu kapsamda  2020’ye kadar 62 milyar lira harcamanın hedeflendiği ise tüm yetkililerin ifadesi.

Program, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsıyordu. Bunlar;

*Elazığ merkezinde Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl.

*Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt.

* Van merkezinde Van, Hakkâri, Muş ve Bitlis.

*Kars merkezinde Kars, Ardahan ve Iğdır.

*Diyarbakır merkezinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak.

Bizler, Elazığlı vatandaşlar olarak, olaya, Elazığ penceresinden bakalım istedik.

Elazığ’ın, 23 ildeki beş merkezden biri olduğu varsayılmasına rağmen, ilgili kurum olan Elazığ Valiliğindeki Cazibe Merkezi masası, kaç yatırımcıya, ne kadar yol gösterici ve teşvik edici rol oynadı kamuoyu olarak sormak istiyoruz.

Elazığ’a gelerek bir dizi temaslarda bulunan, İstanbul’daki Elazığlı iş adamlarımızın, canlı yayınla verilen şehrin büyükleri ile yaptıkları toplantı ve günlerce haberlere konu olan temasları, hangi somut adımlarla noktalandı yine kamuoyu olarak merak ediyoruz.

Malatya ve Elazığ merkezli illerde, konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik olan destek kollarının, desteğinin neleri içerdiğinin net olarak bilinmediği de gelen bilgiler arasında.

Arıcılık, hayvancılık, meyvecilik gibi somut sektörlerin, devletin zaten teşvik verdiği, yıllık bazda müteşebbislerini desteklediği bilinmesine rağmen, mevcut desteğe ek olarak nasıl bir destek sağlanacak,   Vatandaşa arı, kovan, meyve fidanları, yada küçükbaş/büyükbaş hayvan mı dağıtılacak net değil. 

Anahtar teslim tesis yapılması konusunda,  benzer bir uygulamanın TKDK il koordinatörlüklerinde yapıldığı, binanın aşama aşama desteklendiği ve bittiğinde toplamda müteşebbisin yüzde 50  - 70 bandında desteklendiği ise hekresin malumu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Bilişim Zirvesinde Açıkladığı, Veri Toplama Merkezlerinin (Data Center) Cazibe merkezi illerinde destekleneceğini açıklamalarının ardından, haftalar geçmesine rağmen hangi Cazibe Merkezi illerinde, somut manada nasıl destekleneceği merakı da giderilemedi. 

Ülkenin aydınlık yarınlarına katma değeri ileri teknoloji atakları ile ulaşacağı bilincindeki bölge halkı, tüm gelişmeleri merakla beklemeye devam edeceğini dile getiriyor.  

Elazığ kamuoyu, yerel anlamda ilgili kurum olan Valiliğin, diğer resmi kurumların, Belediye’nin konu ile alakalı bilgisini, gayet cazip bir paket olan bu destek hareketinin, kimlere ne kadar somut şekilde aktarıldığını, bilgilendirmelerin nasıl olduğunu,   ilgili personelin yatırımcıları ve yatırımcı adaylarını bilgi ile besleyecek yeterli birikime sahiplikleri konularını merak etmekle birlikte, şehrin gelişmesi adına kaygı verici şekilde takip etmekte.

İlgili kurumların ise tüm adımlarını merakla beklenmekte. 
Bu haber 2298 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI